Podnikatel 1997.
Už první dojem po příchodu do areálu Plastiky je velmi pozitivní. Nové fasády na budovách včetně výrobních hal, pořádek a celková pracovní atmosféra bez obvyklého operativního chaosu naznačuje fungující systém.
Za malou chvíli se o tom mohu přesvědčit nejen z ekonomických rozborů. Strohá čísla vykazují skokový růst výroby, kvality a produktivity. Start exportu v roce 1990 z nuly na současných 60 %, převážně do vyspělých západních zemí.
Certifikace nejnáročnějších světových norem jakosti a další ukazatele umožňující překvapující úroveň sociální péče včetně průměrné měsíční mzdy. Ta např. vzrostla od roku 1990 z původních 2500 Kč na 11 114 Kč v loňském roce. Co je obzvlášť hodné obdivu, je skutečnost, že to vše bylo dosaženo s 230 pracovníky, z nichž je 60 % invalidů, mezi kterými je dokonce 28 mentálně postižených.
To vše a řada dalších výsledků se váže k období, kdy v čele družstevního managementu stojí současný předseda Miroslav Kundera, kterého jsem požádal o podrobnější informace.
Pane předsedo, mohl byste představit nejdříve sám sebe?
Nepatřím sice k nejmladším, ale vše nové a progresivní mně není cizí. Nedělám v družstvu líbivou politiku pro všechny, ale takovou, která znamená radikální změny ve všem, co je neefektivní, co nás brzdí, a podporuji vše, co ve svém konečném důsledku znamená další rozvoj družstva. Je to často bolestná cesta, spojená s rostoucími nároky na každého pracovníka, včetně mě samotného. Patří sem neustálé vzdělávání, zavádění nových technologií, organizace práce, růst kvality produkce včetně pracovní morálky. Dnes už není hrdina ten, co se umí zašít, dnes tím škodí především sám sobě, jako spoluvlastníkovi. Argumenty, jak na představenstvu, tak na členských schůzích, jsou výsledky hospodaření družstva, a ty jsou dobré.
Plastika Kroměříž nemá ve svém názvu VDI, což znamená výrobní družstvo
invalidů, přesto, že jím ve skutečnosti je. Proč?
Družstvo bylo založeno v roce 1956, jako lidové družstvo invalidů. Po roce 1991 bylo transformováno, majetek rozdělen členům a dnes patří mezi významné zpracovatele plastů v České republice. Název invalidů jsme při této příležitosti zrušili. Přesvědčil jsem členy, že je nevhodné, abychom to veřejně inzerovali. Jednak invalidé se chtějí začlenit, a ne trvale vyčleňovat, a navíc to bránilo rozvoji našich obchodních vztahů. Partneři se obávali, že budeme požadovat úlevu v cenách, v kvalitě, termínech apod. Od té doby se na nás obrací velké světové firmy a obchodují s námi podle pravidel trhu.
Když jsem zde přišel, prakticky neexistoval export. Dnes buď přímo nebo prostřednictvím dalších firem v Čechách, kterým dodáváme subdodávky, exportujeme včetně Slovenska 60 % naší výroby.
Pro počítačový průmysl děláme především klávesnice, které dodáváme firmě Apple a firmě Siemens včetně montáže. V březnu letošního roku by se měla rozbíhal výroba pro automobilku v Mladé Boleslavi, kde nová Octavia má mít řadu dílů v interiéru vyrobených naší firmou.
Prosadili jsme se i s našimi tradičními výrobky – silničními směrovými sloupky na náročném německém trhu, kde vyvážíme asi 25 % své produkce.
Jaká opatření jste museli přijmout pro zvýšení své konkurenceschopnosti?
U nás to byla celková restrukturalizace družstva. Dokázali jsem naprosto přeměnit dílny, abychom zlepšili materiálové toky. Naučili jsme lidi pracovat s moderní technikou počínaje počítačovou. V roce 1990 zde byl jediný nefunkční počítač ve mzdové účtárně. Dnes družstvu slouží 36 počítačů v síti, což stačí pokrýt všechny naše požadavky.
Jsme spojeni např. modemy se třemi bankami. Jsme na internetu, máme elektronickou poštu, celé ISO je ošetřeno výpočetní technikou, ta pracuje i v systému konstruování forem atd. Prostě dnes si už bez ní nedokážeme představit fungování tohoto družstva.
Naší hlavní technologií je vstřikování. Za posledních pět let jsme také výrazně zvýšili počet strojů – vstřikovacích lisů, vybavených počítači. Současně máme 46 strojů s uzavírací silou od 35 do 400 tun s možností výrobku do váhy 1,5 kg. Udělali jsme novou vstřikovnu odpovídající všem ekologickým a bezpečnostním předpisům. Nakoupili jsme thermy, drtičky, sušky, kompletní počítačem řízené vytápění dílen, opravili jsme centrální chlazení, trafostanice, podlahy, sociální zařízení atd.
Družstvo má certifikovaný systém jakosti ISO 9001 na celou činnost podle amerických, britských, německých a našich norem s platností do roku 1999. Letos chceme pokračovat v systému jakosti a rozšířit si ho o atest a certifikát v oblasti ekologie. Výpočetní technika nám průběžně sleduje pomocí testů celý technologický proces výroby, jak to vyžaduje výpočetní a automobilový průmysl. Umožňuje nám to v průběhu dne operativně nedostatky napravovat.
Součástí ISO je i požadavek neustálého zvyšování kvalifikace pracovníků. Proto zabezpečujeme nejrůznější kurzy pro zvládnutí nové techniky, včetně výpočetní a kurzů jazykových.
A co nás nejvíce sužuje, to jsou neplatiči, vysoké úroky z úvěrů a naprostá bezzubost soudů.
V úvodu jsem se zmínil o velice zajímavé měsíční mzdě. Které další sociální výhody poskytujete lidem?
Za loňský rok jsme dosáhli měsíční mzdy 11 114 Kč.
Je to solidní výdělek samozřejmě za tvrdou práci v požadované kvalitě. Spoustu peněz nás stojí dotace na stravu v naší vlastní kuchyni, kde náš pracovník zaplatí pouze 7 Kč za oběd. V nabídce je i racionální výživa s celoročním dostatkem čerstvé zeleniny. Vydáváme i mraženou stravu pro provozy s nepřetržitou výrobou, v odpoledních a nočních směnách.
V areálu firmy máme i vlastní rehabilitační středisko, všeobecného lékaře a zubaře. Ponechali jsme si obě podnikové chaty, aby si především invalidní občané mohli po náročné práci odpočinout. Trvale zkvalitňujeme pracovní prostředí a úroveň vybavení.
Jedná se u Vašeho družstva o ryze český kapitál?
Plastika je 100 % v majetku členů družstva formou vnitropodnikových akcií. Dobré výsledky hospodaření navíc umožňují i vyplácení dividend. V loňském roce to bylo na jeden podíl např. průměrně 4000 Kč. Aby majetek (který neustále navyšujeme) se nedostal mimo družstvo, např. při potřebě reálných peněz družstevníky, mohou své akcie prodat pouze členům družstva.
Hledáme i jiné cesty dalšího rozvoje. Plastika založila s 50% podílem s francouzskou firmou společnou firmu Seplast s.r.o. na výrobu plastových ventilátorů a připravujeme smlouvu na založení společné firmy s Belgičany na výrobu spotřební elektroniky.
Děkuji za rozhovor a poskytnuté informace.
JM